Ανεβάζουν ρυθμούς οι Νορβηγοί

Καλημέρα στους πιστούς φίλους του a-bet.info

Tippeligaen - Τιπελιγκαεν

Καιρό έχουμε να τα πούμε για τα Νορβηγικά πρωταθλήματα και είπα να σας κρατήσω όλους ζεστούς για την συνεχεια. Θα ξεκινήσουμε αυτόν τον ενημερωτικό μαραθώνιο παρουσιάζοντας το αγωνιστικό πρόγραμμα των ομάδων της Tippeligaen αλλα και της Adeccoligaen. Αναφορά σε μεταγραφές δεν θα κάνουμε ακόμα καθώς οι εξελίξεις τρέχουν και μεταγραφικές κινήσεις γίνονται καθημερινά.

 

Όλα ξεκινάνε όπως θα δείτε και εσείς στις 20/03/2011.

 

 

football stadium

Αρκετά νωρίς για τα Νορβηγικά καιρικά κυρίως δεδομένα καθώς και κρύο θα κάνει αλλα και οι παίκτες θα πρέπει να προσαρμοστούν στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις. Έτσι, όπως ενδεικτικά γράφω κάθε χρόνο εμείς θα πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον 5 αγωνιστικές για να δούμε ποίες ομάδες θα ξεχωρίσουν, σε τι κατάσταση βρίσκονται όλες τους και γενικότερα σε ποιες θα στηριχτούμε στοιχηματικά. Όσο αφορά το στοιχηματικό κομμάτι της υπόθεσις αυτό που θέλω να δω είναι ποίες ομάδες είναι ικανές να κάνουν ζημιες από τις οποιες θα επωφεληθούμε οικονομικά όλοι μας.
 

Πάμε τώρα να δούμε το πρόγραμμα των αγώνων.

*Runde = Γύρος
*Søndag = Κυριακή
 

Tippeligaen 2011

Adeccoligaen 2011

Runde 1 – søndag 20/3:
Godset – Sogndal
Tromsø – Haugesund
Aalesund – Fredrikstad
Brann – Rosenborg
Odd – Start
Sarpsborg 08 – Molde
Viking – Vålerenga
Stabæk – Lillestrøm

Runde 2 – søndag 3/4:
Sogndal – Odd Grenland
Rosenborg – Stabæk
Fredrikstad – Viking
Haugesund – Sarpsborg 08
Start – Strømsgodset
Lillestrøm – Brann
Vålerenga – Aalesund
Molde – Tromsø
Runde 3 – søndag 10/4:
Rosenborg – Lillestrøm
Strømsgodset – Odd Grenland
Tromsø – Start
Aalesund – Haugesund
Brann – Fredrikstad
Sarpsborg 08 – Sogndal
Viking – Molde
Stabæk – Vålerenga

Runde 4 – søndag 17/4:
Sogndal – Tromsø
Strømsgodset – Sarpsborg 08
Fredrikstad – Rosenborg
Haugesund – Brann
Start – Viking
Odd Grenland – Aalesund
Vålerenga – Lillestrøm
Molde – Stabæk

Runde 5 – mandag 25/4:
Rosenborg – Vålerenga
Tromsø- Odd Grenland
Aalesund – Sogndal
Brann – Molde
Lillestrøm – Haugesund
Sarpsborg 08 – Start
Viking – Strømsgodset
Stabæk – Fredrikstad

Runde 6 – søndag 8/5:
Sogndal – Viking
Strømsgodset – Tromsø
Fredrikstad – Lillestrøm
Haugesund – Stabæk
Start – Aalesund
Odd Grenland – Sarpsborg 08
Vålerenga – Brann
Molde – Rosenborg

Runde 7 – mandag 16/5:
Rosenborg – Haugesund
Fredrikstad – Vålerenga
Tromsø – Sarpsborg 08
Aalesund – Strømsgodset
Brann – Start
Lillestrøm – Molde
Viking – Odd Grenland
Stabæk – Sogndal

Runde 8 – torsdag 19/5:
Sogndal – Lillestrøm
Strømsgodset – Brann
Tromsø – Viking
Haugesund – Vålerenga
Start – Rosenborg
Odd Grenland – Stabæk
Sarpsborg 08 – Aalesund
Molde – Fredrikstad

Runde 9 – søndag 22/5:
Rosenborg – Sogndal
Fredrikstad – Haugesund
Aalesund – Tromsø
Brann – Odd Grenland
Lillestrøm – Start
Vålerenga – Molde
Viking – Sarpsborg 08
Stabæk – Strømsgodset

Runde 10 – søndag 29/5:
Sogndal – Vålerenga
Strømsgodset – Fredrikstad
Tromsø – Brann
Aalesund – Viking
Haugesund – Molde
Start – Stabæk
Odd Grenland – Rosenborg
Sarpsborg 08 – Lillestrøm

Runde 11 – mandag 13/6:
Rosenborg – Strømsgodset
Fredrikstad – Sarpsborg 08
Haugesund – Viking
Brann – Sogndal
Lillestrøm – Odd Grenland
Vålerenga – Tromsø
Molde – Start
Stabæk – Aalesund

Runde 12 – torsdag 16/6:
Sogndal – Haugesund
Strømsgodset – Molde
Tromsø – Lillestrøm
Aalesund – Rosenborg
Start – Fredrikstad
Odd Grenland – Vålerenga
Sarpsborg 08 – Stabæk
Viking – Brann

Runde 13 – søndag 19/6:
Rosenborg – Tromsø
Fredrikstad – Odd Grenland
Haugesund – Start
Brann – Aalesund
Lillestrøm – Strømsgodset
Vålerenga – Sarpsborg 08
Molde – Sogndal
Stabæk – Viking

Runde 14 – søndag 26/6:
Sogndal – Fredrikstad
Strømsgodset – Haugesund
Tromsø – Stabæk
Aalesund – Lillestrøm
Start – Vålerenga
Odd Grenland – Molde
Sarpsborg 08 – Brann
Viking – Rosenborg

Runde 15 – søndag 3/7:
Rosenborg – Sarpsborg 08
Fredrikstad – Tromsø
Haugesund – Odd Grenland
Start – Sogndal
Brann – Stabæk
Lillestrøm – Viking
Vålerenga – Strømsgodset
Molde – Aalesund

Runde 16 – lørdag 16/7:
Molde – Haugesund

Runde 16 – søndag 17/7:
Strømsgodset – Start
Fredrikstad – Brann
Tromsø – Vålerenga
Odd Grenland – Lillestrøm
Sogndal – Sarpsborg 08
Viking – Aalesund
Stabæk – Rosenborg

Runde 17 – søndag 24/7:
Rosenborg – Fredrikstad
Aalesund – Stabæk
Haugesund – Sogndal
Start – Molde
Brann – Viking
Lillestrøm – Tromsø
Sarpsborg 08 – Strømsgodset
Vålerenga – Odd Grenland

Runde 18 – søndag 31/7:
Sogndal – Rosenborg
Strømsgodset – Lillestrøm
Tromsø – Aalesund
Odd Grenland – Brann
Sarpsborg 08 – Haugesund
Molde – Vålerenga
Viking – Fredrikstad
Stabæk – Start

Runde 19 – søndag 7/8:
Rosenborg – Molde
Fredrikstad – Stabæk
Aalesund – Odd Grenland
Start – Haugesund
Brann – Strømsgodset
Lillestrøm – Sarpsborg 08
Vålerenga – Sogndal
Viking -Tromsø

Runde 20 – søndag 21/8:
Sogndal – Start
Strømsgodset – Aalesund
Tromsø – Fredrikstad
Haugesund – Rosenborg
Odd Grenland – Viking
Sarpsborg 08 – Vålerenga
Molde – Lillestrøm
Stabæk – Brann

Runde 21 – søndag 28/8:
Rosenborg – Odd Grenland
Fredrikstad – Strømsgodset
Aalesund – Molde
Start – Sarpsborg 08
Brann – Tromsø
Lillestrøm – Sogndal
Vålerenga – Haugesund
Viking – Stabæk

Runde 22 – søndag 11/9:
Sogndal – Aalesund
Strømsgodset – Viking
Haugesund – Lillestrøm
Odd Grenland – Fredrikstad
Sarpsborg 08 – Rosenborg
Vålerenga – Start
Molde – Brann
Stabæk – Tromsø

Runde 23 – søndag 18/9:
Rosenborg – Start
Fredrikstad – Molde
Tromsø – Strømsgodset
Aalesund – Sarpsborg 08
Brann -Haugesund
Lillestrøm – Vålerenga
Viking – Sogndal
Stabæk – Odd Grenland

Runde 24 – søndag 25/9:
Sogndal – Brann
Strømsgodset – Stabæk
Haugesund – Aalesund
Start – Lillestrøm
Odd Grenland – Tromsø
Sarpsborg 08 – Fredrikstad
Vålerenga – Rosenborg
Molde – Viking

Runde 25 – søndag 2/10:
Fredrikstad – Sogndal
Tromsø – Molde
Aalesund – Start
Brann -Vålerenga
Odd Grenland – Strømsgodset
Lillestrøm – Rosenborg
Viking – Haugesund
Stabæk -Sarpsborg 08

Runde 26 – søndag 16/10:
Sogndal – Strømsgodset
Rosenborg – Aalesund
Haugesund – Fredrikstad
Start – Brann
Lillestrøm – Stabæk
Sarpsborg 08 – Tromsø
Vålerenga – Viking
Molde – Odd Grenland

Runde 27 – søndag 23/10:
Strømsgodset – Rosenborg
Fredrikstad – Start
Tromsø – Sogndal
Aalesund – Vålerenga
Brann – Sarpsborg 08
Odd Grenland – Haugesund
Viking – Lillestrøm
Stabæk – Molde

Runde 28 – søndag 30/10:
Sogndal – Stabæk
Rosenborg- Brann
Haugesund – Tromsø
Start – Odd Grenland
Lillestrøm- Aalesund
Sarpsborg 08 – Viking
Vålerenga – Fredrikstad
Molde – Strømsgodset

Runde 29 – søndag 20/11:
Strømsgodset – Vålerenga
Fredrikstad – Aalesund
Tromsø – Rosenborg
Brann – Lillestrøm
Odd Grenland – Sogndal
Molde – Sarpsborg 08
Viking – Start
Stabæk – Haugesund

Runde 30 – søndag 27/11:
Sogndal – Molde
Rosenborg – Viking
Aalesund – Brann
Haugesund – Strømsgodset
Start – Tromsø
Lillestrøm – Fredrikstad
Sarpsborg 08 – Odd Grenland
Vålerenga – Stabæk

Søndag 3/4 (1. runde):
Asker – HamKam
Hødd – Bodø/Glimt
Kongsvinger – Mjøndalen
Nybergsund-Trysil – Alta
Randaberg – Strømmen
Ranheim – Løv-Han
Sandefjord – Hønefoss
Sandnes Ulf – Bryne

Søndag 10/4 (2. runde):
Alta – Kongsvinger
Bodø/Glimt – Sandefjord
Bryne – Randaberg
HamKam – Ranheim
Hønefoss – Hødd
Løv-Ham – Asker
Mjøndalen – Nybergsund-Trysil
Strømmen – Sandnes Ulf

Søndag 17/4 (3. runde):
Asker – Strømmen
Hødd – Mjøndalen
Løv-Ham – HamKam
Nybergsund-Trysil – Kongsvinger
Randaberg – Hønefoss
Ranheim – Bryne
Sandefjord – Alta
Sandnes Ulf – Bodø/Glimt

Mandag 25/4 (4. runde):
Alta – Randaberg
Bodø/Glimt – HamKam
Bryne – Asker
Hønefoss – Løv-Ham
Kongsvinger – Hødd
Mjøndalen – Sandefjord
Nybergsund-Trysil – Sandnes Ulf
Strømmen – Ranheim
 
Søndag 8/5 (5. runde):
Asker – Bodø/Glimt
HamKam – Bryne
Hødd – Nybergsund-Trysil
Løv-Ham – Strømmen
Randaberg – Mjøndalen
Ranheim – Hønefoss
Sandefjord – Kongsvinger
Sandnes Ulf – Alta

Søndag 16/5 (6. runde):
Alta – Hødd
Bodø/Glimt – Ranheim
Bryne – Løv-Ham
Hønefoss – Asker
Kongsvinger – Randaberg
Mjøndalen – Sandnes Ulf
Nybergsund-Trysil – Sandefjord
Strømmen – HamKam

Søndag 22/5 (7. runde):
Asker – Mjøndalen
Bryne – Strømmen
HamKam – Hønefoss
Løv-Ham – Bodø/Glimt
Randaberg – Nybergsund-Trysil
Ranheim – Alta
Sandefjord – Hødd
Sandnes Ulf – Kongsvinger

Søndag 29/5 (8. runde):
Alta – HamKam
Bodø/Glimt – Bryne
Hødd – Sandnes Ulf
Hønefoss – Strømmen
Kongsvinger – Ranheim
Mjøndalen – Løv-Ham
Nybergsund-Trysil – Asker
Sandefjord – Randaberg

Søndag 5/6 (9. runde):
Asker – Kongsvinger
Bryne – Hønefoss
HamKam – Nybergsund-Trysil
Løv-Ham – Alta
Randaberg – Hødd
Ranheim – Mjøndalen
Sandnes Ulf – Sandefjord
Strømmen – Bodø/Glimt
 
Søndag 13/6 (10. runde):
Alta – Asker
Hødd – Ranheim
Hønefoss – Bodø/Glimt
Kongsvinger – Strømmen
Mjøndalen – HamKam
Nybergsund-Trysil – Løv-Ham
Sandefjord – Bryne
Sandnes Ulf – Randaberg

Onsdag 16/6 (11. runde):
Asker – Sandefjord
Bodø/Glimt – Kongsvinger
Bryne – Alta
HamKam – Randaberg
Hønefoss – Nybergsund-Trysil
Løv-Ham – Hødd
Ranheim – Sandnes Ulf
Strømmen – Mjøndalen

Søndag 19/6 (12. runde):
Alta – Bodø/Glimt
Hødd – Strømmen
Kongsvinger – Løv-Ham
Mjøndalen – Hønefoss
Nybergsund-Trysil – Bryne
Randaberg – Ranheim
Sandefjord – HamKam
Sandnes Ulf – Asker

Søndag 26/6 (13. runde):
Asker – Randaberg
Bodø/Glimt – Mjøndalen
Bryne – Kongsvinger
HamKam – Hødd
Hønefoss – Alta
Løv-Ham – Sandnes Ulf
Ranheim – Sandefjord
Strømmen – Nybergsund-Trysil

Søndag 3/7 (14. runde):
Alta – Strømmen
Hødd – Asker
Kongsvinger – HamKam
Mjøndalen – Bryne
Nybergsund-Trysil – Ranheim
Randaberg – Bodø/Glimt
Sandefjord – Løv-Ham
Sandnes Ulf – Hønefoss
 
Søndag 17/7 (15. runde):
Alta – Mjøndalen
Bodø/Glimt – Nybergsund-Trysil
Bryne – Hødd
HamKam – Sandnes Ulf
Hønefoss – Kongsvinger
Løv-Ham – Randaberg
Ranheim – Asker
Strømmen – Sandefjord

Søndag 24/7 (16. runde):
Asker – Løv-Ham
Bryne – Ranheim
HamKam – Bodø/Glimt
Hønefoss – Sandefjord
Kongsvinger – Alta
Mjøndalen – Hødd
Sandnes Ulf – Nybergsund-Trysil
Strømmen – Randaberg

Søndag 31/7 (17. runde):
Alta – Sandnes Ulf
Bodø/Glimt – Asker
Hødd – Hønefoss
Løv-Ham – Kongsvinger
Nybergsund-Trysil – HamKam
Randaberg – Bryne
Ranheim – Strømmen
Sandefjord – Mjøndalen
 
Søndag 7/8 (18. runde):
Asker – Alta
HamKam – Løv-Ham
Hødd – Sandefjord
Hønefoss – Randaberg
Kongsvinger – Nybergsund-Trysil
Mjøndalen – Bodø/Glimt
Sandnes Ulf – Ranheim
Strømmen – Bryne

Søndag 14/8 (19. runde):
Alta – Sandefjord
Bodø/Glimt – Hønefoss
Bryne – HamKam
Løv-Ham – Mjøndalen
Nybergsund-Trysil – Hødd
Randaberg – Sandnes Ulf
Ranheim – Kongsvinger
Strømmen – Asker

Søndag 21/8 (20. runde):
Asker – Nybergsund-Trysil
HamKam – Alta
Hødd – Løv-Ham
Hønefoss – Ranheim
Kongsvinger – Bryne
Mjøndalen – Randaberg
Sandefjord – Bodø/Glimt
Sandnes Ulf – Strømmen

Søndag 28/8 (21. runde):
Alta – Hønefoss
Bodø/Glimt – Hødd
Bryne – Sandnes Ulf
Løv-Ham – Sandefjord
Nybergsund-Trysil – Mjøndalen
Randaberg – Asker
Ranheim – HamKam
Strømmen – Kongsvinger

Søndag 4/9 (22. runde):
Asker – Ranheim
Bodø/Glimt – Løv-Ham
HamKam – Strømmen
Hødd – Randaberg
Hønefoss – Bryne
Kongsvinger – Sandnes Ulf
Mjøndalen – Alta
Sandefjord – Nybergsund-Trysil

Søndag 11/9 (23. runde):
Alta – Løv-Ham
Bryne – Mjøndalen
Kongsvinger – Asker
Nybergsund-Trysil – Bodø/Glimt
Randaberg – Sandefjord
Ranheim – Hødd
Sandnes Ulf – HamKam
Strømmen – Hønefoss

Søndag 18/9 (24. runde):
Asker – Bryne
Bodø/Glimt – Randaberg
HamKam – Kongsvinger
Hødd – Alta
Hønefoss – Sandnes Ulf
Løv-Ham – Nybergsund-Trysil
Mjøndalen – Strømmen
Sandefjord – Ranheim

Søndag 25/9 (25. runde):
Alta – Nybergsund-Trysil
Bryne – Sandefjord
HamKam – Asker
Kongsvinger – Hønefoss
Randaberg – Løv-Ham
Ranheim – Bodø/Glimt
Sandnes Ulf – Mjøndalen
Strømmen – Hødd

Søndag 2/10 (26. runde):
Asker – Sandnes Ulf
Bodø/Glimt – Alta
Hødd – Bryne
Hønefoss – HamKam
Løv-Ham – Ranheim
Mjøndalen – Kongsvinger
Nybergsund-Trysil – Randaberg
Sandefjord – Strømmen

Søndag 9/10 (27. runde):
Asker – Hønefoss
Bryne – Bodø/Glimt
HamKam – Mjøndalen
Kongsvinger – Sandefjord
Randaberg – Alta
Ranheim – Nybergsund-Trysil
Sandnes Ulf – Hødd
Strømmen – Løv-Ham

Søndag 16/10 (28. runde):
Alta – Ranheim
Bodø/Glimt – Strømmen
Hødd – Kongsvinger
Løv-Ham – Bryne
Mjøndalen – Asker
Nybergsund-Trysil – Hønefoss
Randaberg – HamKam
Sandefjord – Sandnes Ulf

Søndag 23/10 (29. runde):
Asker – Hødd
Bryne – Nybergsund-Trysil
HamKam – Sandefjord
Hønefoss – Mjøndalen
Kongsvinger – Bodø/Glimt
Ranheim – Randaberg
Sandnes Ulf – Løv-Ham
Strømmen – Alta
 
Søndag 30/10 (30. runde):
Alta – Bryne
Bodø/Glimt – Sandnes Ulf
Hødd – HamKam
Løv-Ham – Hønefoss
Mjøndalen – Ranheim
Nybergsund-Trysil – Strømmen
Randaberg – Kongsvinger
Sandefjord – Asker

 

Φίλαθλοι στα γήπεδα.

Αναρωτηθήκατε ποτε πόσοι Νορβηγοί πηγαίνουν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν από κοντά τις αγαπημένες τους ομάδες στην μεγάλη κατηγορια? Πιστεύω πως θα εκπλαγείτε ευχάριστα καθώς τα γήπεδα γεμίζουν και οι φίλαθλοι υποστηρίζουν ΜΟΝΟ την τοπική τους ομάδα και δεν είναι χωρισμένοι σε δυο η τρία στρατόπεδα όπως συμβαίνει αλλου …

 

 

TIPPELIGAEN 1990 – 2009:

Χρονολογία – Σύνολο φιλάθλων – Μ.O- Σύνολο αγώνων

1990: 647 489 – 4905 (132)

1991: 706 508 – 5352 (132)

1992: 671 903 – 5083 (132)

1993: 731 565 – 5542 (132)

1994: 688 589 – 5216 (132)

1995: 841 717 – 4624 (182)

1996: 841 368 – 4622 (182)

1997: 772 197 – 4242 (182)

1998: 959 317 – 5270 (182)

1999: 983 630 – 5404 (182)

2000: 1 024 722 – 5639 (182)

2001: 1 013 264 – 5567 (182)

2002: 1 122 939 – 6170 (182)

2003: 1 185 286 – 6513 (182)

2004: 1 458 258 – 8012 (182)

2005: 1 722 560 – 9465 (182)

2006: 1 673 286 – 9194 (182)

2007: 1 914 926 – 10 522 (182)

2008: 1 782 326 – 9793 (182)

2009: 2 128 902 – 8870 (240)


Συμβουλευτείτε τις στοιχιματικές μας προτάσεις στην κατηγορια Staked Picks – Πάντα ταμείο..Πάντα με ταμείο!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *